ЄВГЕНІЯ ЯРОШИНСЬКА. «ДВІР ЖИТТЯ». АВТОРСЬКА КОНЦЕПЦІЯ РОЗУМІННЯ ЗМІСТУ ЖИТТЯ

Мета: продовжити знайомити учнів із змістом твору; видіЛити авторську концепцію розуміння змісту життя; охарактеризувати художні особливості оповідання; з’ясувати значення алегоричних образів та символів; розвивати культуру зв’язного мовлення, уміння грамотно висловлювати власні думки, бажання навчатися та пізнавати нове, життєво необхідне; виховувати почуття любові до життя; допомогти учням визначити своє місце в житті, сприяти вихованню людяності, чесності, працьовитості, відповідальності. Тип уроку: комбінований.



Обладнання: портрет Є. Ярошинської, текст твору, дидактичний матеріал (тестові завдання). ХІД УРОКУ I. Організаційний Момент II. Оголошення Теми, Мети Уроку. Мотивація Навчальної Діяльності Учнів Життя — це можливість, Скористайся ним.



Життя — це краса, Милуйся нею. Життя — це мрія. Здійсни її.



Життя — це виклик, Прийми його.



Життя — це повинність Твоя насущна, Виконай її.



Життя — це гра, Стань гравцем. Життя — це багатство, Не розтрать його.



Життя — це кохання, Насолоджуйся ним сповна. Життя — це таємниця, Пізнай її. Життя — це король лиха, Побори все.



Життя — це пісня, Доспівай її до кінця.



Життя — це боротьба, Стань борцем. Життя — це прірва невідомого, Ступи в неї, не боячись.



Життя — це фортуна, Шукай цю мить. Життя таке чудове, Не згуби його, Це твоє життя, Борись за нього!



Духовний заповіт Матері Терези III. Перевірка Домашнього Завдання Учні зачитують дібрані цитати до опису Стефанової дороги до двору життя. IV. Актуалізація Опорних Знань Рухаючись у будь якому напрямку, тільки не по діагоналі, зна йти і прочитати слова, пов’язані з біографією Є. Ярошинської: 1. Ім’я по батькові Євгенії Ярошинської.



2. Регіон України, де народилася майбутня письменниця. 3. Яка медаль була у Є. Яро шинської за збірник «Пісні буковинського руського народу з над Дністра», у який увійшло 450 пісень, записаних нею?



4. Журнал для дітей, у роботі якого починаючи з 1901 р.



Є. Ярошинська бере діяльну участь.



5. Твори молодої письменниці помітив... 6. Міс то, де померла Є.



Ярошинська.




Р С І В А Н О К
І Ч Е Р Н І Р Ф
Б Н А Д 3 В Ц І
У К О В И Н К О
Ш Л С Ф Р А У Ж

Відповіді: 1. Іванівна; 2. Буковина; 3. Срібна; 4. «Дзвінок»; 5. Франко; 6. Чернівці. V. Основний Зміст Уроку 1. Вступне слово вчителя Кожен із нас може запланувати своє життя, визначивши ме ту існування, вибрати шлях реалізації мети.



Усе залежить від характеру людини, вольових зусиль.



Для того щоб жити так, як хочеш, потрібно вміти долати перешкоди, труднощі. Мало одно го тільки бажання хотіти, потрібна ще й праця, боротьба, щоб чогось досягти...



2. Бесіда з учнями • Що допомогло Стефану дійти до своєї мети? (Віра, витримка, відвага, впевненість, праця, боротьба, бажання) • У якій частині оповідання письменниця більше не викорис товує слово «хлопець», а називає головного героя лише на ім’я. Про що це говорить?



(У другій частині твору. Євгенія Ярошинська таким чином зображує зрілий вік Стефана, не наголошуючи на цьому) • Що таке «двір життя»? Свою думку обґрунтуйте.



• Прочитайте останній абзац оповідання. Як ви його розумієте?



• Розкрийте авторську концепцію розуміння змісту життя.



(Гід но пройти шлях своєї долі до пізнання істини) 3. Теорія літератури Поглиблення поняття про алегорію та символи Алегорія (від гр. allegoria — інакомовлення) — інакомовне відображення абстрактного поняття, передане за допомогою кон кретного образу.



Алегорія складається з двох елементів: 1) смислового — це яке небудь поняття або явище (віра, спо куса); 2) образно предметного — це конкретний предмет, істота, зобра жена в художньому творі (бджілки, мотилі, воли). В цілому алегорія та символ дуже близькі.



Символ (від гр.



symbolon) — предмет або слово, яке умовно виражає суть певного явища.



Предмет, тварина, знак стають сим волами, коли їх наділяють додатковим, винятково важливим зна ченням. Значення символу домислюється, тому його сприйняття залежить від читачів.



Порівняно з алегорією символ більш бага тозначний, широкий, дає велику свободу тлумачень.



Чому саме образи бджоли, мотиля, вола використовує письмен ниця в оповіданні? Про що це свідчить?



(Бджоли — роботя щі, увесь час працюють; мотилі — насолоджуються красою, життям, лише бавляться; воли — сплять та їдять, доки їх не погонять на роботу) Скільки питань задав Стефанові голос із двору життя? Пояс ніть, чому Є.



Ярошинська використовує символічне число 3. Наведіть аналогії, пов’язані з цим числом.



4. Творча робота Напишіть твір мініатюру на тему «Життя людини — найви ща цінність». VI. Закріплення Вивченого Матеріалу. Проведення Тестового Опитування За кожну правильну відповідь — 1 бал. 1. У маленькому селі проживав Стефан: А) з батьками; Б) із старшою сестрою; В) з молодшою сестрою.



2. Сестра померла від: А) застуди; Б) перевтоми; В) травми. 3. Віра у творі постає в образі: А) рослини; Б) тварини; В) пташки. 4. Який девіз життя був у мотиля?



А) «Працювати — значить жить!»; Б) «Бавитися — значить жить! «; В) Найбільше щастя — це їсти і спати.



5. Зла чарівниця інколи перетворювалася на: А) жабу; Б) вола; В) мотиля. 6. Що пообіцяла чарівниця Стефанові? А) Допомогти знайти сестру; Б) багатства й утіх; В) вічне життя.



7. Чого віра надала Стефанові, щоб він зміг кинутися у широку ріку?



А) Відваги; Б) впевненості; В) бажання.



8. Як Стефан потрапив на берег?



А) Виплив сам; Б) викинули хвилі; В) винесла невидима сила. 9. Де виднівся двір життя?



А) За темним лісом; Б) за широкою рікою; В) на високій скелі. 10. Кого побачив Стефан у водяному відображенні?



А) Маленького хлопчика; Б) молодого парубка; В) зігнутого старця. 11. Символ — це: А) інакомовне відображення абстрактного поняття, передане за допомогою конкретного образу; Б) предмет або слово, яке умовно виражає суть певного явища; В) художнє означення, яке підкреслює певну властивість пред мета або явища.



12. Основна думка оповідання: А) людина повинна вміти вистояти перед спокусою примарно го щастя, багатства і слави; Б) життя не вічне, тому треба тішитися, доки світить сонце; В) досить одного бажання, щоб досягти своєї мети. VII. Підбиття Підсумків Уроку Земля не може без сонця, а людина — без щастя.



У години ве ликих переживань серце схоже на джерельце, яке очищається від мук. У таку мить людина розуміє, як багато їй треба від життя.



Ми прийшли у світ, щоб служити добру. Книгу свого життя пи шемо самі, і треба намагатися творити її так, щоб за деякі сторін ки не було соромно, щоб у майбутньому з гідністю могли передати владу над часом іншому поколінню. І щоб не трапилося, не забу ваймо, що у світі той мудріший, хто найбільше любить життя.



VIII. Оголошення Результатів навчальної Діяльності Школярів IX. Домашнє Завдання 1. Скласти питання до твору, за допомогою яких можна було до слідити життя Стефана. 2.



Підготуватися до тематичної контрольної роботи.

Популярные сообщения из этого блога

Краткое содержание ЖУРНАЛ ПЕЧОРИНА

Опис праці Щедре серце дідуся

Твір про Айвенго