АНАТОЛІЙ ДІМАРОВ. ОПОВІДАННЯ «ТИРЛИК». ОСОБЛИВОСТІ ПОВОЄННОГО ЧАСУ

Мета: ознайомити школярів із життєвим і творчим шляхом Анатолія Дімарова; опрацювати ідейний зміст оповіда ння; проаналізувати особливості повоєнного часу зобра жених у творі подій; розвивати увагу, уміння творчо мислити, грамотно висловлювати свої думки; прище плювати риси доброти, гуманного ставлення до оточу ючих; виховувати почуття любові до рідного краю. Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь. Обладнання: портрет А.



Дімарова, бібліотечка його творів, дидак тичний матеріал (тестові завдання). ХІД УРОКУ I. Організаційний Момент II. Перевірка Домашнього Завдання Учні аналізують мовні засоби комічного у «Веселих порадах» О.



Чорногуза. III. Актуалізація Опорних Знань • Що вам відомо про Велику Вітчизняну війну?



• Як жили люди в повоєнний період? • Назвіть художні твори, в яких зображено події війни чи по воєнні часи. IV. Оголошення Теми, Мети Уроку. Мотивація Навчальної Діяльності Учнів V. Сприйняття Й Засвоєння учнями Навчального Матеріалу Матеріал для вчителя Дімаров Анатолій Андрійович народився 5 травня 1922 р.



в Миргороді на Полтавщині в учительській сім’ї. Після закінчення середньої школи був мобілізований до армії.



У цей час розпочалася Велика Вітчизняна війна.



Письменник воював на Південно-Західному фронті, побував в окупації, був поранений, після одужання деякий час партизанив.



Увесь цей життєвий досвід пізніше відбився в його творах.



У 1949 р.



А. Дімаров видав першу збірку оповідань «Гості з Волині».



Протягом 1950–1951 рр. навчався в Літературному інституті ім.



М.



Горького в Москві, у 1951–1953 рр. — у Львівському педагогічному інституті; потім (1953–1956 рр.) — у Вищій партійній школі в Москві.



Закінчивши навчання, працював редактором у видавництвах. У ґроно талановитих майстрів української прози повоєнного часу ім’я Анатолія Дімарова вписувалося повільно й важко. Принаймні офіційне його визнання припізнилося на два десятиліття, коли брати за точку відліку 60-ті роки.



А. Дімаров є автором нарису «Дві Марії» (1951), збірки оповідань та новел «На волинській землі» (1951), «Волинські легенди» (1956), «Через місточок» (1957), повісті «Син капітана» (1958), збірки повістей та оповідань «Жінка з дитиною» (1959), романів «Його сім’я» (1956), «Ідол» (1961), «І будуть люди» (1964).



Творчий доробок письменника складає кілька десятків томів.



Найважливіші з них: «Зінське щеня» (1969), «Містечкові історії» (1983), «На коні і під конем» (1978), «Вершини» (1986). У 1981 р. роман у двох книгах «Біль і гнів» був відзначений Державною премією ім.



Т.



Шевченка. Найулюбленішим жанром А.



Дімарова в роки творчої зрілості стали «історії» — сільські, містечкові, міські.



Започатковані вони були збіркою «Зінське щеня» (1969).



А.



+ Дімаров написав такі захоплюючі книжки для дітей: «Блакитна дитина», «На коні і під конем», «Про хлопчика, який не хотів їсти», «Для чого людині серце», «Друга планета», «Тир-лик».



Анатолій Дімаров — один із тих нечисленних письменників, який не тільки здобув собі популярність в читача на Батьківщині, але і звернув на себе увагу за кордонами України. В Австралії вийшли дві книжки його оповідань в англомовному перекладі Юрія Ткача, а ось тепер в Канаді з’явилася нова книжка прози в перекладах Роми Франко.



Анатолій Дімаров — письменник, що пише популярно, легко і з гумором.



Його твори багатогранні, різнопланові й, безперечно, не можуть не привернути уваги читача. VI. Робота Над Оповіданням А. Дімарова «Тирлик» 1. Слово вчителя Тяжке лихо принесла війна людям. Нелегким було їх життя і в повоєнний період.



Особливо страждали діти.



Радість їхнього дитинства захмарювали щоденні клопоти дорослих, відсутність іграшок, солодощів. А головне — дехто з дітей через життєві об ставини були позбавлені спілкування з однолітками. Вони жили серед дорослих, самостійно пізнавали світ, пропускаючи через свою душу всі турботи повоєнного життя.



2. Бесіда з учнями • Хто такий Тирлик? Чому його так звали?



(Тирлик — малень кий хлопчик років 4-6. Невідомо, чому його так називали. Можливо, прозвали Тирликом ще тоді, коли він був зовсім маленький і не вимовляв звука «р») • Розкажіть про його родину. (У Тирлика була мама, яка знахо дилася далеко від нього. Виховували хлопчика дідусь та бабуся, з якими він проживав на хуторі, де, окрім нього, дітей не було) • Опишіть один день із життя хлопчика, про який іде мова у тво рі. (Учні поетапно переказують зміст оповідання: як Тирлик прокинувся, снідав; як «орав» шмат поля, що в кінці двору, та огород баби Вусті; як «виступав» перед хуторянами; як «ховав» діда Петра, який помер позаминулого тижня; як провідав бабу Химку; як гостював у діда Остапа; як ходив до баби Ольги годувати Котька медом; як різав бузину; як при гощався пирогами баби Уляни; як робив з дідусем пукавку) • Чи були у хлопчика друзі?



(Товаришував Тирлик тільки з ді дусями та бабусями, бо на хуторі, окрім нього, дітей не було. Коли і появлявся хтось молодший, то це був не хуторянин, а із сусіднього села, куди ходили на свята. Одного разу приїздила дівчинка Люба, з якою хлопчик подружився, навіть надумав оженитися, аби вона лишилася і не поверталася в місто) • Як дорослі ставилися до Тирлика? Розкажіть про людей, які жили на хуторі.



(Усі хуторяни були добрими та працьо витими. Цим літнім людям довелося дивитися у вічі най страшнішому лиху — війні, але вони не втратили чуйності та людяності. Дідусі й бабусі дуже любили хлопчика, а якщо шуткували, а можливо, й дратувалися з Тирликом, то по до брому. Учні розповідають про людей, згаданих у творі: добро душні та щирі дідусь і бабуся Тирлика; кравець дід Матвій з більмом на правому оці; строгий бригадир дядько Василь; су хенька, маленька, з добрими очима баба Химка; характерник Дід Остап з великим та довгим носом; наймолодша серед бабів баба Олька, яку не любили за гострий язик та кляту натуру; щедра баба Уляна, яка завжди пригощає Тирлика) • Чому всі боялися баби Ольки?



А як до неї ставився Тирлик?



(На фронті баба Олька навчилася пити горілку. А як напива лася, то ходила вулицею, грізно кричала й могла побити того, хто зустрінеться. Тільки Тирлик її не боявся. Вона завжди пригощала його цукерками, дозволяла бавитися медалями, яких у неї чотири: дві срібні і дві бронзові. Баба Ольга ніколи не гнівалася на хлопчика, навіть коли бувала п’яною) • Розкажіть, як проводжали Тирлика з хутора. Зачитайте кін цівку. Зробіть висновки.



(Проводжали хлопчика всім хутором. За Тирликом сумували, бо дуже його любили. Тепер на хуторі зосталися лише баби та діди. Багатьох їхніх дітей забрала війна, а ті, хто залишилися в живих, виїхали в місто, аби будувати своє життя (як дитина баби Ольки). Старі люди розуміли, що Тирлик — єдина їхня втіха й розрада в цьому складному повоєнному житті) • Розрийте зміст рядків у кінці твору: «...Тирликові уже й не хочеться їхати, щось підказує йому, що він їде звідси назавжди.



Він ще не розуміє всього — зрозуміє набагато пізніше, коли стане дорослим...



». (Тирлик звик до хутора, до бабусі та дідуся, до хуторян. Він ще маленький і не розуміє, що слід будувати майбутнє. Тому мама забирає хлопчика, бо йому потрібно вчитися (на хуторі не було такої можливості), пізнавати світ, життя, людей. Усвідомить він це тільки, коли виросте) 3. Визначення теми, ідеї та основної думки твору Тема: Зображення дитинства головного героя та повоєнного життя людей сільської місцевості. Ідея: Уславлення доброти, людяності; шанобливе ставлення до дорослих; засудження війни. Основна думка: Війна руйнує долі людей, відбирає щастя та радість.



VII. Закріплення Вивченого Матеріалу. Проведення Тестового Опитування. (За Кожну Правильну Відповідь 1 Бал) 1. Над ліжком Тирлика, де колись спали його батьки, висять: А) картини; Б) численні фото родичів; В) малюнки Тирлика. 2. Уранці на порозі хлопчик стрічається: А) із сонцем; Б) із бабусею; В) із дідусем.



3. На Тирлика чекає робота: А) зорати шмат поля; Б) погнати Машку в череду; В) погуляти з Полканом. 4. Любить розпитувати про сни і потім їх тлумачити: А) баба Любка; Б) баба Химка; В) баба Вустя. 5. Невеликий складний ножик був дорогим для Тирлика тому, що це подарунок: А) дідуся; Б) дівчинки Люби; В) мамки.



6. Баба Химка пообіцяла подарувати Тирликові: А) ягнятко; Б) козенятко; В) телятко.



7. Ліс на хату Тирлик попросив у: А) сусіда; Б) дідуся; В) бригадира.



8. Коли Тирлик вітається знехотя, то говорить: А) «доброго здоров’я»; Б) «здрастуйте»; В) «добридень». 9. Хлопчик не злюбив діда Остапа за те, що: А) у нього багато бджіл; Б) він характерник: В) дратується з Тирликом. 10. Щоб поміняти ніс діду Остапу, Тирлик скормив медом: А) Васька; Б) Полкана; В) Котька.



11. Тирлик заліз у хащі, щоб зрізати стовбурець: А) бузини; Б) осики; В) акації. 12. Коли проводжали Тирлика, він: А) плакав; Б) супився, як дідуньо; В) радів, що їде.



VIII. Підбиття Підсумків Уроку IX. Оголошення Результатів навчальної Діяльності Школярів X. Домашнє Завдання Знати життєвий і творчий шлях А. Дімарова. Дібрати цита ти, скласти план до характеристики образу Тирлика, підготува ти малюнок «Головний герой оповідання».



Популярные сообщения из этого блога

Краткое содержание ЖУРНАЛ ПЕЧОРИНА

Опис праці Щедре серце дідуся

Твір про Айвенго