РАДІСТЬ БУТТЯ У ТВОРАХ ІРИНИ ЖИЛЕНКО. «ОСІНЬ. КОПАННЯ КАРТОПЛІ», «КУЛЬБАБКИ». «ПОХВАЛА ГРОШАМ»

Мета: поглибити знання учнів про творчість Ірини Жиленко; Визначити основну тему творів поетеси (радість буття) у віршах «Осінь. Копання картоплі» та «Кульбабки»; проаналізувати вірш «Похвала грошам» (із циклу «Ярмарок чудес»); розвивати навички аналітичної ро боти, уміння орієнтуватися в прочитаному й знаходи ти підтвердження своїх думок у тексті, спостережли вість, допитливість; формувати світогляд школярів; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці. Обладнання: міні біблютечка творів I.



Жиленко.



Тип уроку: комбінований. ХІД УРОКУ I. Організаційний Момент II. Актуалізащя Опорних Знань у Формі Бесіди За Питаннями • Що вам відомо про життя I. Жиленко?



• Назвіть збірки поетеси.



• Які книжки для дітей I.



Жиленко ви знаете?



• Визначте ідею твору «Концерт для скрипки, дощу і цвіркуна». • Дайте визначення поняттям «фантасмагорія», «гротеск». III. Перевірка Домашнього Завдання Охарактеризуйте змістові лінії твору «Концерт для скрипки, дошу і цвіркуна».



IV. Мотивація Навчальної Діяльності Учнів «Найкраще мені вдаються радісні вірші.



У погані хвилини житгя я просто не можу писати. Стаю бездарною... Коли я бачу освітлені людські вікна, кожне для мене, як таємнича казка, добра і щасли ва.



I це не тому, що я не знаю всіх незгод і прикрощів, які мають Місце за освітленим склом, я беру їх до уваги, я знаю, що вони є, і все ж крізь них і за ними я бачу головне: щастя людського існування, людської спільності, теплоти, радість щоденного, мирного труда, відпочинку, любові й материнства.



Мені хочеться кожній людині відкрити очі на оту глибинну, зачаєну радість буття» (З інтерв’ю I. Жиленко кореспондентові газети «Літературна Україна»). V. Оголошення Теми, Мети Уроку. Сприйняття і Засвоєння Учнями Навчального Матеріалу Я так люблю життя земне! I.



Жиленко Образ дому з вікнами у творчості I.



Жиленко від книжки до книжки поглиблюється, домальовується все новими деталями, послідовно укрупнюється — від уявлення про дім як про родин не вогнище, через образ дому як рідної землі, до узагальненого образу «хати природи», з якою людина навік пов’язана: Дерев’яний домик.



Три вікна. Дотліває в сонечку стіна. («Дерев’яний домик») Я сіла в крісло до вікна лицем.



I милостиво осені кивнула. («Концерт для скрипки, дощу і цвіркуна») 3 відкритих вікон рвутъся, щоб злетіть, роялі білі, як форелі, у сонячному тюлі. («Весна») За вікнами — захід крізь хмарний пролом.



І лампа безсонна горить над столом.



(«Мій час») Присяду на сіно поміж дерезою і глодом. Як блудного сина, прийми мене, хато природи. («Осінь. Копання картоплі») У третій книжці I.



Жиленко («Вікно у сад», 1978) образ до му природи, вічного пристановища людини, постав цілком сфор мованим. Вірші «Осінь. Копання картоплі» та «Кульбабки» на лежать саме до цієї збірки.



IV. Робота Над Творами Ірини Жиленко 1. Виразне читання вірша «Осінь. Копання картоплі» 2. Бесіда за текстом У вірші відчувається свято буття, оптимістичний настрій лі ричної героїні, духовне здоров’я, що дає сили, щоб витримати Складні випробування життя і не зламатися. I. Жиленко знає про темний бік буття, але розуміє, що безнадія рівнозначна смерті.



Для того щоб жити, людина повинна вірити в добрі начала буття, перемагати печаль, цінувати красу світу. Оптимістичні акорди і життєствердні барви завжди домінували у її збірках над сум ними мелодіями й кольорами. Ірина Жиленко бачить і відобра жає реальний світ у яскравих кольорах, у казковій грі природ них перевтілень.



• У чому поетеса відчуває радість буття? У праці, де все реальне й буденне стає світлим і прекрасним.



• Які слова передають буденність життя? «Картопля», «борщі», «городи», «пес», «півень», «віл», «дерева», «журавлі», «шип шина», «глід», «сіно»...



• Чи стомлює ліричного героя буденність та одноманітність?



Свою думку підтвердіть рядками вірша.



Поетеса в усьому бачить щастя та радість: «Відра хмеліли од дзвону», «З усім були згодні. Із кожним творінням Господнім», «Наш пес був прекрасний.



І півень прекрасний. I віл», «І добрі дерева стояли на добрій землі», «Світились джерела. I в небі цві ли журавлі», «Як світло і тепло отут, де шипшина і глід».



3. Виразне і вдумливе читання поезії «Кульбабки» 4. Бесіда з учнями на основі прочитаного • Що спільного у змісті простежуеться з віршем «Осінь. Копання картоплі?



» (Відчуваеться та ж радість буття. Поетеса розкриває повсякденність, що пронизана гарним настроєм. Дім («Вимиті підлоги. Прохолода. // Від порога — жовтий килимок»), город(«Днів за два пора гострити сапку // I буряк проріджувать пора»), родина («...між кульбабок чимчикує до ня, // а за нею — біле козеня») приносять не клопоти, а лише насолоду та щастя.) • Які кольори використовує поетеса у своїх творах? (Для творчої манери I. Жиленко характерне колористичне бачення світу, його зорові образи. Вона й саму себе бачить лише «у кольорі»: «Було в мені щось від пейзажу, де бузковий туман і місто в тумані», — говорить поетеса. Колір у неї має не лише конкретно емоційний, тобто настроевий, але й естетич но філософський сенс. Поезії Ірини Жиленко випромінюють червоні, жовті, золоті, сргбні, сині, голубі, білі кольори, там вирують фарби усіх пір року, вони грають переливаються, цвітуть і гаснуть, особливо в осінніх настроях, символізуючи стан душі поетеси.) Розкрийте зміст рядків «Дай нам, Боже, довгі дні неспішні.



// Золото на слові й на душі». Жиленко не хоче, щоб життя швидко минало, тому й мріє про «довгі дні неспішні» та просить у Бога не матеріального ба гатства, а розумового та духовного.



5. Виразне читання поезії «Похвала грошам» (із циклу «Ярмарок чудес») 6. Бесіда з учнями • Яке місце у вашому житті займають гроші? • А як на них дивиться Ірина Жиленко? Зачитайте, що можна зробити за гроші.



Зробіть висновки.



Ставлення поетеси до грошей розкрито в рядках, які повто рюються: «Не в грошах щастя, людоньки». Але за гроші «мож на пуделя купити», «золотом розшити старенький оксамитовий жилет», «перевершить фей у їхніх благодійствах благородних», «перетворити в автоматах воду на радісну мадеру й на портвейн».



Без цього можна жити й бути щасливим, головне — побачити «той світ, де найбезцінніше дається // «за так», або, як кажуть, «на дурняк». • Що поетеса називае найбезціннішим, і який світ повинні по бачити люди «серед біла дня»?



• Про який Ярмарок Чудес іде мова? На Ярмарку Чудес людина перевтілюється в мандрівника Кра їною Чудес. Уява, фантазія дають їй можливість відчути себе щас ливою навіть у хвилини смутку, відчаю, розпачу.



Джерелом ба чення світу для Ірини Жиленко залишається казка її дитинства, тобто те безпосереднє дитяче сприйняття, карнавальне бачення життя, що не піддаються логіці звичайного «дорослого світу»: I в час, коли мене мов пізня осінь обляже дріб’язковість почувань, махну рукою на смутну дорослість і випущу дитинство з рукава. Висновок Радість буття втілюється у I.



Жиленко в такий простий, зда валося б, художній образ — дому з вікном, відчиненим у сад. Мир, достаток, дружна сім’я, щоденні житейські клопоти, кни ги, музика, друзі, улюблена праця за письмовим столом; щедрі плоди, які дарує земля за працю довкола неї, небо, сонце, тра ва, дерева. Так, через благополуччя окремого дому людини, піз нається й утверджується в поезіях Ірини Жиленко благополуччя Світу.



Головне — це право людини на мирне звичайне життя.



Ніхто в сучасній українській поезії не оспівав так земне буття, щастя існування в гармонії і злагоді з природою та людьми, як Ірина Жиленко.



V. Творче Завдання Складіть інформаційне ґроно відповідь на питання «Що по трібно людині для того, щоб відчути радість буття?» Радість буття. Праця.



Мир, гармонія, друзі, сім’я.



Злагода з природою. VI. Підбиття Підсумків Уроку «Я так люблю життя земне!



» — у цих простих словах най вища філософія Ірини Жиленко. Одухотворюючи кожен прожи тий день, знаходячи красу у звичайнісіньких речах, що оточу ють нас, поетеса з гідністю несе «земний свій хрест» господині любого її серцю Дому. Твори Ірини Жиленко закликають нас любити й цінувати життя, бачити красу у звичайних речах, бути милосердними до всього живого.



VII. Оголошення Результатів навчальної Діяльності Школярів VIII. Домашнє Завдання На основі прочитаних творів і почутого на уроці заповнити таблицю.

«Осінь. Копання картоплі» «Кульбабки» «Похвала грошам»
Тема
Ідея
Основна думка
Художні засоби

Популярные сообщения из этого блога

Краткое содержание ЖУРНАЛ ПЕЧОРИНА

Опис праці Щедре серце дідуся

Твір про Айвенго