«ПЕРШИЙ ПИСЬМЕННИК ТРЕТЬОГО ТИСЯЧОЛІТТЯ» СЕРБ МИЛОРАД ПАВИЧ. ОПОВІДАННЯ «ДАМАСКИН»

Мета: ознайомити з особистістю та особливостями творчої



манери і світосприйняття письменника, вивчити світоглядні та художньо-стильові особливості літератури постмодернізму як нового світоглядного підходу до освоєння світу, познайомити з нелінійністю сюжету оповідання та фактами візантійської та поствізантійської культури, історичними фактами та особами, що знайшли відображення в тексті; вчити сприймати тексти літератури постмодерну; виховувати естетичні смаки.



Обладнання: зображення храмів; ікона «Троєручниця», презентація, «духовний спів».



Гадаю, що Бог осипав мене безмежною милістю,



подарувавши мені радість писання,



але тією ж мірою і покарав мене,



либонь, що через ту ж таки радість.



Милорад Павич.



ХІД УРОКУ



I. Організаційний момент



Емоційна хвилина



Слово вчителя про трагічну долю Сербії.



II. Актуалізація опорних знань



Бесіда



• Які вам знайомі твори сербської літератури?



• Що ви можете сказати про їх національний колорит?



ІІІ. Робота над матеріалом уроку



• Розповідь про життя та творчість Милорада Павича (метод



проекту).



Матеріали до розповіді:



«Світова критика не стомлюється висловлювати своє захоплення. Вона іменує Милорада Павича письменником абсолютної літератури, а його твори — справжнім поетичним і фантасмагоричним дивом. Французькі й іспанські критики пишуть, що Павич — «автор першої книги ХХІ ст.», в Австрії його вважають «ватажком європейського постмодернізму»...



Милорад Павич, один з найвідоміших сучасних сербських письменників, означив наш час і мистецтво особливою магією та фантазією, які вирізнили його як привілейованого митця і свідка цього часу.



Милорад Павич народився 15 жовтня 1929 року в Белграді. Письменник та історик літератури XVIII і ХІХ ст., фахівець в галузі бароко та символізму, перекладач Пушкіна і Байрона, професор університету, член Європейського мистецького об’єднання, Павич — автор кількох поетичних збірок, чотирьох збірок оповідань («Залізна завіса», «Коні святого Марка», «Російський хорт» і «Вивернута рукавиця»), романів «Хозарський словник» (роман-лексикон на 100000 слів), «Краєвид, намальований чаєм» (роман-кросворд), «Внутрішня сторона вітру» (роман-клепсида) та «Остання любов у Царгороді» (роман-таро). Його драма у формі театрального меню «Завжди і ще один день» опублікована у 1993 році. Остання книга Павича, роман «Скринька для писання», побачила світ у 1999 році, безпосередньо напередодні бомбардування Югославії, і під час війни (!) з’явився другий наклад.



Павич — не лише письменник, який блискуче репрезентує оригінальний підвид фантастичної літератури, але й автор, який ламає наші стереотипи щодо розуміння часу, історії, долі, кохання і того, що ми називаємо логічним розумінням сенсу буття. Павич створює і оновлює сьогоденну літературну дійсність, наші знання і сни, переінакшуючи і пам’ятаючи все те, про що ми знали і снили, і те, про що тільки дізнаємося».



Милош Євтич «Розмови з Павичем».



Із висловлювань Павича:



• Я вважаю, що культура певного народу важливіша, ніж держава. Все, що я робив, я робив з огляду на це. Моя батьків щина — сербська література. Візантійська культура, до якої на лежить сербська література, охоплює певний простір, у якому я розвивався і в якому хотів розвиватися. У такому просторі я себе добре відчував, я відчував себе вдома. Йдеться про так звану Східну Римську імперію, як іменують цю східну половину європейської цивілізації.



• Книги — як діти. Одного дня вони достигають і падають у світ, і ви більше нічого не можете для них зробити. Будь-хто може заподіяти їм щось добре чи погане. І вам тяжко буде оборонити їх від того поганого, як і знати про все те добре, що з ними стається.



• Хоч я й робив усі свої переклади з цікавістю і задоволенням, все ж це забрало в мене не один рік молодості й чимало енергії. Людина — це закрита посудина, і те, що з неї виллється, назад уже не увійде. Тому я не раджу письменникам перекладати. Це — втрата крові.



• Головним нашим критерієм в процесі вибору текстів для читання, текстів нашої любові, взагалі не є питання літературних жанрів чи форм. Проблема значно глибша і складніша... Важливо, насправді, тільки те, потрібен вам цей текст, чи ні. Ви увійдете в нього і побачите, чи вирішує він ваші проблеми, тобто чи тамує ваш інтелектуальний авітаміноз...



• Література — це складова частина одного більшого феномену, це частина краси у світі.



• Майбутнє має одну велику перевагу — воно ніколи не буває таким, яким ви собі його уявляєте.



• Письменник не повинен бути пророком. Я не люблю пророків. Найбільше зла завжди бувало від різних пророків, які вели людство до так званого кращого майбутнього.



Бесіда:



• Які з цих висловлювань та думок Павича вас найбільше зацікавили? Чому? Прокоментуйте їх. Висловіть своє судження.



• Які думки та асоціації викликали у вас ці висловлювання? Розкажіть про них.



Запис у зошит основних фактів біографії



Робота з підручником (читання статті підручника про письменника)



Слово вчителя про особливості постмодернізму Визначення. Базові філософські положення про світ, істину, людину, пізнання. Філософські погляди постструктуралістів: Ж. Лакана, Ж. Дельоза, М. Фуко, Ж. Дерріда, Р. Барта. Основні риси літератури постмодернізму:



• нове поняття тексту — інтертекстуальність;



• стирання різниці між текстом та контекстом, мовою та метамовою;



• нелінійний принцип організації тексту, асиметричність, поліфонічність;



• відмова від права на істину, множинність неістин;



• використання реконструйованого знаку — симулякра (подоби, видимості);



• смерть автора (скриптор) та ін.



Літературознавча робота



З’ясування понять: сюжет, композиція, лейтмотив, поліфонія, текст, інтертекст.



Гра «Створи структуру тексту»



«Скласти» всі можливі варіанти побудови тексту із компонентів та розподілити за розділами становлення героя: експозиція, 1-й розділ, 2-й розділ, 3-й розділ. 4-й розділ, 5-й розділ, 6-й розділ, зав’язка, розв’язка, епілог, конфлікт, герой у становленні, герой у конфлікті з собою, герой у конфлікті з іншими, герой у гармонії з собою, герой у гармонії зі світом, авторська позиція, або відсутність авторської позиції, фінал, або його відсутність.



Захист учнями своєї ідеї побудови тексту



Знайомство з особливостями побудови оповідання для комп’ютера та циркуля Милорада Павича «Дамаскин».



1. «Будівничі» 2. «Обід»



1-ше перехрестя:



«Третій храм»



«Палац»



або 2-ге перехрестя:



(Кінець) або



«Їдальня»



«Спочивальня»



IV. Підсумки й узагальнення



Творча робота (усно або письмово):



Що нового додалось до вашого бачення літератури? Постмодернізм — це захист і повага людської особистості чи знищення ідеалів та гармонії світу? Ваша думка.



• Чи може література, на вашу думку, бути водночас елітарною і масовою?



• Чому Павича називають першим письменником ХХІ століття?



V. Домашнє завдання



1. Прочитати оповідання Милорада Павича «Дамаскин». Знайти в молитвослові і прочитати молитви Іоанна Дамаскина. Вивчити особливості літератури постмодернізму.



2. Індивідуальні завдання: підготувати розповіді про Іоанна Дамаскина, Іоанна Лествичника, Андрія Первозванного, ікону «Троєручниця». Храми Черкащини.

Популярные сообщения из этого блога

Краткое содержание ЖУРНАЛ ПЕЧОРИНА

Опис праці Щедре серце дідуся

Твір про Айвенго