«ВОЛОДАР МУХ» ВІЛЬЯМА ГОЛДІНГА — ПАРОДІЯ НА «РОБІНЗОНАДИ»
Мета: ознайомити школярів із основними фактами життя
та творчості Вільяма Голдінга, донести до них сутність його попереджень; розкрити учням значення понять «антиутопія», «робінзонада», «притча», «алегорія» на прикладі роману «Володар мух»; сприяти розвитку критичного мислення через читання та систематизацію вивченого; залучати суб’єктний досвід учнів; розвивати логічне мислення та мовленнєві навички школярів.
Обладнання: портрет Вільяма Голдінга; плакат «Правила проведення мозкового штурму»; інформаційний пакет (текст «Безлюдний острів у літературі»); схеми «Ан-тиутопія», «Робінзонада».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Учні повинні знати: основні ознаки понять алегорія, антиуто-пія, робінзонада.
Учні повинні вміти: генерувати ідеї за допомогою мозкового штурму.
Антиутопісти хочуть, щоб їм довели їхню помилку.
Жоден з антиутопістів не прагне зробити боляче.
Але він дивиться в обличчя людини,
а не загальностатичного людства.
В. Голдінг ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Слово вчителя
Сьогодні ми попрямуємо на безлюдний острів. І таку можливість нам дає відомий англійський письменник Вільям Голдінг.
14 Кращі уроки зарубіжної літератури. Випуск 1
II. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Як ви розумієте крилатий вислів: «Гляди, не забудь — людиною будь!»?
(Роздуми учнів над твердженням.) А от діти, про яких пише Ві-льям Голдінг, на деякий час забули про це. І що з того сталося, ми з вами дізнаємося, познайомившись із романом «Володар мух».
III. Сприйняття і засвоєння учнями
навчального матеріалу. Міні-лекція
Слово вчителя
Вільям Голдінг — відомий англійський письменник (1911– 1993). Син учителя, потому — учитель сам, він народився 19 вересня 1911 року. Закінчивши Оксфордський університет, воював у британських військово-морських силах під час Другої світової війни. 1954 р. надрукував перший твір «Володар мух», який приніс йому славу і визнання в багатьох країнах світу, а через тридцять років, у 1983-му, Нобелівську премію.
Про життя цієї людини майже нічого не відомо: він не підтримував зв’язків з іншими письменниками, рідко давав інтерв’ю.
Вільям Голдінг писав задля того, щоб застерегти людство і людину від абсурдного руйнування навколишнього світу. Загальний намір «Володаря мух» він пояснював так: у цьому творі осмислено трагічний історичний досвід людства XX століття — Другу світову війну з її небувалою жорстокістю ядерних бомбардувань та винищенням народів, тоталітарні режими, за яких людину було скинуто з п’єдесталу «творця» і зведено до ролі «гвинтика» в соціальному механізмі.
Вільям Голдінг стверджує, що прихована істинна суть людини проявляється саме в цих катаклізмах і вона зовсім не така приваблива, як хотілося б думати людству. «У людині більше зла, ніж можна пояснити самим лише тиском соціальних механізмів,— ось головний урок, що його винесло з війни моє покоління... кожний, хто пережив ті роки, не збагнувши, що людина продукує зло, як бджола мед, мабуть, сліпий або розумово ушкоджений»,— писав він.
IV. Теоретико-літературна підготовка:
засвоєння понять з теорії літератури
Притча — повчальна алегорична оповідь, в якій фабула підпорядкована моралізаційній частині твору. Притча не зображає, а повідомляє певну ідею, беручи за основу принцип параболи: оповідь немовби віддаляється від кокретного часопростору і, рухаючись кривою, повертається назад, висвітлюючи явище художнього осмислення у філософсько-естетичному аспекті.
Антиутопія — твір, що висміює утопічні ідеали. Антонім до поняття «утопія», тобто твір, що зображує вигадку, нездійсненну мрію.
Робінзонада — літературний твір (найчастіше роман), який змальовує життя однієї людини або групи людей, ізольованих від суспільства. Найчастіше події розгортаються на безлюдному острові і головним конфліктом є боротьба героя з природою. Робінзонада виникає як наслідування роману Д. Дефо «Робінзон Крузо» (1719 р.).
Алегорія — інакомовлення, де конкретний образ є формою розкриття абстрактного уявлення, судження, поняття. Суть алегорії у внутрішньому порівнянні певного явища з іншим. На алегорії ґрунтуються притчі.
Вельзевул — у християнських уявленнях демонічна істота, «князь бісів». Перші текстуальні згадки про Вельзевула є в Євангеліях. Перекладач і коментатор Біблії Євсей Ієронім пов’язує ім’я Вельзевула з ім’ям згадуваного у Старому Завіті бога філістимлян Баал-Зебуба («володар мух»). У російському перекладі Біблії цей божок так і названий — Вельзевул.
V. Актуалізація опорних знань
Етап І. Генерація ідей за допомогою «мозкового штурму»
На дошці вивішується плакат «Правила проведення мозкового штурму».
1. Записуй кожну ідею, яка спала тобі на думку.
2. Придумай якнайбільше ідей.
3. Не суди, не оцінюй жодної ідеї.
4. Тільки записуй.
Школярам пропонується тема: «Безлюдний острів у літературі». Спираючись на свої знання, вони мусять за 2 хвилини записати до зошитів усе, що їм відомо з літератури про безлюдні острови.
Етап II. Робота в малих групах — парах
Через 2 хв кожен учень зачитує товаришу по парті все, що він пригадав про безлюдний острів, описаний у літературі.
Етап III. Колективна робота
Учитель заслуховує записи учнів про безлюдний острів у літературі.
Етап IV. Узагальнення знань
До зошитів записується все, що з’ясовано про безлюдний острів у літературі.
VI. Засвоєння нових знань
Кожен із учнів отримує текст, який має прочитати з такими позначками:
V — прочитане підтверджує мої знання;
+ — прочитане відрізняється від того, що мені відомо;
? — це нове для мене;
! — це мене зацікавило.
ТЕКСТ «БЕЗЛЮДНИЙ ОСТРІВ У ЛІТЕРАТУРІ»
Острови — невеликі, порівняно з материками, ділянки суходолу, оточені з усіх боків водою.
Існує багато творів, події яких відбуваються на безлюдному острові. Острів Каліпсо у Гомера — це острів кохання, казкових метаморфоз, чудової природи, а водночас і острів смерті, бо саме ім’я Каліпсо («та, що приховує») вказує на її зв’язок з потойбічним світом. Залишивши Каліпсо, Одісей перемагає смерть.
На Зміїному острові (єгипетська «Казка про потерпілого корабельну аварію») безліч рідкісних плодів, але він приречений на загибель. Мандрівник бачить острів в останню мить перед тим, як той зануриться в морську глибину.
В «Робінзоні Крузо» Д. Дефо острів змальовано ідилічно. Англійський моряк XVIII ст., опинившись на безлюдному острові в Атлантичному океані, прожив там понад 20 років і зміг не тільки зберегти людську подобу, а навіть морально вдосконалитися. Він власними силами створив на острові свій маленький цивілізований світ.
«Острів скарбів» Р. Л. Стівенсона привабливий та загадковий, приховує величезні скарби, але їх пошуки для багатьох учасників експедиції закінчуються смертю.
У 1857 р., майже за сто років до появи «Володаря мух», англійський письменник Роберт Майкл Баллантайн створив роман «Кораловий острів». У ньому розповідається про те, як група англійських хлопчиків внаслідок аварії на кораблі опинилися на безлюдному острові. Але навіть надзвичайні обставини не порушили міцних засад цивілізації у цих гідних представників британського суспільства. Вони з честю долають складні ситуації, діючи дружно: впевнено протистоять стихії, перемагають людожерів і піратів, ще й навертають останніх до християнства.
Вільям Голдінг у «Володарі мух» відтворює ситуацію з роману Баллантайна: аварія, безлюдний острів, англійські діти: навіть головні герої мають ті самі імена, що й у «Кораловому острові» — Ральф і Джек. Проте діти з «Володаря мух» поводяться зовсім не так, як їхні юні співвітчизники у вигаданій історії столітньої давності.
VII. Висновок
Використовуючи форму антиробінзонади, Голдінг намагається підвести читача до думки про те, що природні умови не тільки не сприяють гуманізації людської особистості, а, навпаки, допомагають вивільненню всіх злих та тваринних сил, закладених у людині від народження.
Щодо роману «Володар мух», то сам Голдінг термін «антиуто-пія» не застосовує. Таким вважали твір критики, на що письменник зауважив: «Я почувався наче той пан, котрий уявив, що все життя говорив прозою. Я був, з’ясувалося, «антиутопістом». Слід сказати, що Голдінг переглянув своє ставлення до творів антиуто-пічного характеру і дійшов такого висновку: «Ми маємо створити людську мораль, людську істоту, яка не здатна вбивати собі подібних, експлуатувати чи грабувати їх. Тоді ніхто не матиме потреби писати утопії, сатири чи антиутопії, оскільки ми самі станемо мешканцями утопій». Отже, Голдінг викриває всі недоліки та переконує людей у можливості їхнього виправлення.
VІІІ. Домашнє завдання
Охарактеризувати образи Ральфа, Джека, Саймона та Рохи. Подумати, як риси характеру героя впливають на його життєвий вибір.