Мета: працюючи над змістом уривків з повісті Конан Дойла «Собака Баскервілів», розвивати навички характеристики літературних героїв; формувати соціальні, полікультурні, комунікативні компетентності учнів; сприяти моральному вихованню школярів; розвивати їхні літературні смаки, допомогти учням зрозуміти причини всесвітньої популярності творів про Шерлока Холмса.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: телевізор, dvd-програвач, уривки з художнього фільму «Собака Баскервілів», саундтреки з цього фільму, портрети В. Джіллета, В. Ліванова (кращих виконавців ролі Шерлока Холмса), Дж. Белла (про-тотипа Шерлока Холмса), майора Вуда (прототипа Ватсона), роздатковий матеріал «Справа Шерлока Холмса і доктора Ватсона», фотографії Дартмур-ських боліт, пам’ятника Шерлоку Холмсу й доктору Ватсону в Москві.
Спостережливість — моя друга натура.
А. Конан Дойл
ХІД УРОКУ
I. вступне слово вчителя. актуалізація знань. Повідомлення теми, епіграфа уроку.
День добрий, друзі! Ще один урок
До нас прийшов за розкладом сьогодні.
Отож, давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть в літератури світ чудовий!
Асоціативна вправа № 1
А розпочати нашу зустріч я б хотіла з досить відомої музики. Прослухайте її і скажіть, які асоціації у вас виникають, коли ви її чуєте: кого з письменників згадуєте, яких героїв уявляєте, в яку країну переноситесь? (Саундтрек № 1)
Саме про Шерлока Холмса й доктора Ватсона піде розмова на нашому уроці.
іі. мотивація навчальної діяльності
Зверніть увагу на епіграф уроку: «Спостережливість — моя друга натура».
• Як ви гадаєте, про кого Конан Дойл сказав ці слова: про себе,
про Шерлока Холмса чи про доктора Ватсона?
Щоб відповісти на це питання, ми проаналізуємо твір Артура Конан Дойла «Собака Баскервілів» і з’ясуємо, якими автор зобразив своїх героїв Шерлока Холмса і доктора Ватсона.
ііі. робота над темою уроку
• Ви любите у вільний час дивитися телевізор?
• Які телесеріали є найпопулярнішими на сьогоднішній день?
• До якого жанру вони належать?
• А твори Конан Дойла написані в якому жанрі?
• Чим займаються головні герої Конан Дойла?
От і ми сьогодні спробуємо стати нишпорками, а для цього відкриємо детективне агентство, в якому й будемо вести власне розслідування.
До речі, ви вже коли-небудь розслідували якусь справу?
Значить справа у нас буде під номером першим.
• Чия це буде справа? (Шерлока Холмса і доктора Ватсона)
Наша справа, а вона є у кожного з вас на партах, складається
із трьох розділів:
а) об’єкт пошуку та речові докази;
б) класичний дует повісті Конан Дойла «Собака Баскервілів»
(алгоритм характеристики Шерлока Холмса і доктора Ват
сона);
в) додаток до справи.
Розпочнемо з першої частини і визначимо об’єкт пошуку. На нього вказує і назва твору. Хто ж є об’єктом пошуку? (Собака Баскервілів)
Асоціативна вправа № 2
Зараз я пропоную вам на кілька секунд закрити очі, прослухати ще один саундтрек В. Дашкевича із к/ф «Собака Баскервілів» і спробувати уявити цю тварину.
• Якою постала у вашій уяві собака Баскервілів?
А тепер давайте перевіримо, чи збігаються ваші уявлення із зображенням автора.
Для цього звернемося до тексту і зачитаємо опис цієї собаки.
• Звідки герої твору дізналися про собаку Баскервілів? (З легенди) Запишіть це в джерело інформації.
• Чи є хазяїн у цієї тварини? (Степлтон)
За легендою собака Баскервілів — це містична істота, а в реальному житті — це реальний собака. До якої породи ми її віднесемо? Відповідь знайдіть у тексті.
• Де хазяїн переховував це чудовисько? (На Дартмурських бо
лотах)
Переходимо до наступного розділу нашої справи: «Класичний дует повісті Конан Дойла «Собака Баскервілів» (алгоритм характеристики Шерлока Холмса і доктора Ватсона)».
• Чому дует, що означає це слово?
• Чому класичний? Підберіть синоніми до цього слова.
Це не просто класичний дует, це ще й детективний дует. Чому?
Розпочинаємо роботу над алгоритмом характеристики. До речі, ці літературні герої мали своїх реальних прототипів. А чи знаєте ви, кого ми називаємо прототипами?
Прототипом Шерлока Холмса був Д. Белл, а доктора Ватсона — майор Вуд.
Учні під керівництвом учителя поетапно заповнюють алгоритм характеристики. У ході роботи учні переглядають фрагмент з к/ф «Собака Баскервілів», щоб з’ясувати, які риси характеру притаманні головним героям.
Визначаючи захоплення героїв, учні звертаються до розділу «Речові докази».
Разом із учителем учні тлумачать слово «джентльмен».
Визначаючи, що таке метод дедукції, учні шукають його в змісті твору.
Переходимо до останнього розділу нашої справи. Як він називається?
Стомилися? Хочете, я вам розповім анекдот? (Учитель розповідає анекдот про Шерлока Холмса і доктора Ватсона.)
Про яких людей найчастіше складають анекдоти: популярних чи маловідомих?
Давайте знайдемо докази популярності Шерлока Холмса і доктора Ватсона у нашому додатку справи і зачитаємо їх.
Ще одним доказом популярності наших героїв є той факт, що в Москві на території посольства Великобританії на Смоленській набережній у 2007 році відкрили пам’ятник Шерлоку Холмсу і доктору Ватсону скульптора А. Орлова. Ця скульптурна композиція єдина у світі, де популярні герої постали перед публікою разом.
IV. Підсумок уроку
Наше розслідування добігає кінця і знову я звертаюся до епіграфа уроку. Прочитайте його.
Ми мали дати відповідь на питання: «Про кого Конан Дойл міг сказати ці слова?»
Про себе міг сказати? (Так)
Про героїв твору, Шерлока Холмса і доктора Ватсона, міг сказати? (Так)
А про нас міг би сказати ці слова, адже ми успішно розкрили цю справу завдяки нашій спостережливості, працелюбству, вмінню логічно мислити? (Так)
Оцінювання навчальних досягнень учнів здійснюється в ході уроку і під час підбиття підсумків.
Я бажаю вам і надалі успішно справлятися з будь-якими завданнями, як це робили Шерлок Холмс і доктор Ватсон.
V. Домашнє завдання
Підготувати зв’язну розповідь про Шерлока Холмса і доктора Ватсона, користуючись запропонованою схемою.
Коментарі