ОСОБЛИВОСТІ ТВОРЧОГО РОЗВИТКУ В. ВІТМЕНА. ЗБІРКА «ЛИСТЯ ТРАВИ»
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом
поета; з’ясувати своєрідність його світобачення, самобутність збірки «Листя трави»; розвивати вміння аналізувати поетичний твір, аналітичне мислення; виховувати інтерес до творчості В. Вітмена, естетичні смаки.
Обладнання: портрет В. Вітмена, схеми, ілюстрації.
Тип уроку: дослідження життя та творчості поета.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Сьогодні я запрошую вас на урок відкриттів і асоціацій.
Америка... Які речі, поняття асоціюються із цим словом? (Долар, офіс, хмарочоси, жуйка, статуя свободи, джаз, бізнес, кока-кола, ковбой, Макдональдс)
Демонструються ілюстрації на комп’ютері.
Учитель. Чи не здається вам, що всі ці асоціації надто поверхові? Чи відображають вони всю сутність і неоднозначність Америки?
Звичайно, Америка як країна, американці як нація значно ширші, багатші. Отож, сьогодні хотілося б, щоб ми з вами відкрили для себе нову Америку. Америку філософську, Америку високих поезій.
III. Оголошення теми уроку
Звучить запис вірша англійською мовою.
Учитель. Хочу вас попередити, що знайомство це не буде простим, бо осягнути саме цього поета важко, спочатку вірші Віт-мена можуть здивувати будь-кого.
Сам митець писав: «Читач повинен брати на себе свою частину роботи — тією ж мірою, як я виконую свою... я прагну не так утвердити або розвинути ту чи іншу тему, як увести тебе, читачу, в атмосферу цієї теми, цієї думки, щоб звідси ти вже сам рушив у свій політ».
• Яким же буде наш політ думки — побачимо! До речі, згадаємо одну із східних легенд, що говорить: поезію не можуть збагнути люди або дуже злі, ниці, або дуже ліниві.
• Впевнена, що в ваших душах панує добро над злом. Тож хай працює ваш розум і ваша душа.
ІV. Ознайомлення з новим матеріалом
1. Розповідь про життя Вітмена
Заповнення анкети.
Анкета
1. Предки.
2. Дата і місце народження.
3. Навчання.
4. Трудова діяльність.
5. Захоплення.
6. Участь у громадянській війні 1861-1865 рр.
7. Літературна діяльність.
ЖИТТЯ ВІТМЕНА
Народився 31 травня 1819 року у бідній фермерській сім’ї на острові Лонг-Айленд неподалік від Брукліна (штат Нью-Йорк). Предки його — вихідці з Голландії.
Вітмен був найстаршим з дітей у родині. Всього дітей було 9.
Протягом 5 років навчався у бруклінській школі, але матеріальні нестатки змусили припинити навчання і розпочати трудову біографію. Змінив багато професій: розсильний, друкар, учитель, журналіст, редактор провінційних газет.
Улюбленим заняттям було подорожування. Пішки пройшов через 17 штатів.
Статті почав писати з кінця 30-х років. У них виступав проти поклоніння долару, тому що був переконаний, що гонитва за грошима призводить до духовного спустошення.
Він дивився на свою країну з великою надією, як на землю Свободи і Демократії. Протягом 1840-х років він підтримував Демократичну партію, виступав проти рабства і за це був звільнений з посади редактора газети. Подорожував по США.
У літературне життя прийшов пізно. У 1850 році надрукував декілька віршів, у яких оспівав свободу. У 1855 році вийшла збірка «Листя трави».
Під час громадянської війни 1861-1865 років працював санітаром. «Моїм учителем було життя»,— говорив Вітмен.
Помер Вітмен 26 березня 1892 року.
Учитель. У 30-50 рр. ХІХ ст. Америка вже була державою, незалежною в освіті й економіці, проте традиційна духовна залежність від Європи все ще була помітною. Нова демократія вимагала нової духовної, моральної думки, якою і став трансценденталізм.
В основу філософії трансценденталізму покладено ідею Канта про те, що людська свідомість від народження — це чиста дошка.
Опорна схема «Прапор трансценденталізму»
Створення збірки «Листя трави»
Над створенням збірки Вітмен працював протягом усього життя. Перше видання збірки було у 1855 році. Вона складалася з 12 поезій. Це була тоненька книжка без прізвища автора. Але тут був його портрет і згадувалося про те, що право на видання має Волтер Вітмен.
Третє видання (1860) налічувало вже майже 100 віршів, але назва залишилася незмінною.
Після 5-го видання книги (1871) до автора прийшло широке визнання. У 9 виданні збірки було вже 400 творів різного обсягу. За життя Вітмена вийшло 11 видань збірки. Перед смертю поет встиг доопрацювати і 12 видання, що називають «виданням смертного ліжка». Отже, збірка писалася протягом майже 40 років.
Висновок
У працях Емерсона, Торо, Олкотта, їх лекціях, учинках американська молодь відчула заклик до духовної незалежності, знайшла свою філософію, навіть певну мораль.
Учитель. У роки формування Вітмена як поета поширення набули рух за скасування рабства негрів. Цей рух відіграв велику роль у громадянській війні 1861–1865 рр. у США.
Поет любив Америку, прославляв її демократію, але ставився до багатьох явищ негативно.
«Зажерливість — ось наш дракон, що поглинув усіх».
В. Вітмен — це поет, який заявив: «Рими — це кайдани»,— і, відкинувши ці «пута», вільно творив поетичні рядки, які нагадували мелодійну прозу. Він звернувся до верлібру.
Верлібр (фр. вільний вірш) — вірш без рими і розмірів з довільним чергуванням рядків різної довжини, перехідне явище між поезією і прозою.
Аналіз уривка із поеми «Пісня про себе»
Учитель:
• Яким вам уявляється ліричний герой поезії?
• Яке завдання поставив перед собою ліричний герой? Чого він прагне?
• Як описує поет свій емоційний стан? Чим зумовлені його радість і героїчний ентузіазм?
• Що шукає поет, блукаючи світом?
• Яке значення має згадка про вік поета та його здоров’я?
• Перечитайте останні чотири рядки вірша. Які теми творчості Вітмена тут згадуються?
• У чому вбачає своє завдання автор?
• Як слід розуміти назву «Пісня про себе»?
V. Робота в групах
Аналіз поезії «Для тебе, о Демократіє». Група І
Питання для аналізу:
1) Яким постає у поезії ідеал країни?
2) Чим відрізняється вітменівське трактування Демократії від традиційного?
3) Як це трактування пов’язане із поглядами В. Вітмена? (Зв’язок з трансценденталістами)
4) Розмір вірша.
Аналіз поезії «О капітане». Група ІІ
Питання для аналізу:
1) Тема вірша.
2) Як у ньому розкривається ідея співіснування життя і смерті, поразок і перемог?
3) Яких символічних значень набуває у творі образ капітана?
4) Чи римуються рядки вірша? Учитель. Так про що ж писав Вітмен? У чому особливості творчості В. Вітмена?
• У збірці немає сюжету як такого, точніше кажучи, сюжет книги — саме життя.
• На відміну від романтиків, які оспівували пору юності і сумували, що вона так швидко минає, Вітмен возвеличує пору зрілості.
• Особливу увагу він приділяє професіоналізмам, неологізмам, словам фольклорного походження.
• Відмовляється від традиційних розмірів, рим, звертається до астрофічного вірша, віддає перевагу верлібру.
• Поет ставить запитання і сам відповідає на них, безпосередньо звертаючись до читача.
• Важливою особливістю поетичного синтаксису поета є велика кількість анафор, синонімічних паралелізмів.
VI. Підсумок уроку
Учень. Творчість Вітмена збагачує духовний світ особистості, наближає людство до розуміння прекрасного, розкриває гармонію Всесвіту.
Учитель. «Література стає великою лише в тому разі, якщо вона сприяє зростанню людських чеснот, послуговує благу мас, якщо через неї люди розкриваються один перед одним як брати»,— говорив В. Вітмен.
VII. Домашнє завдання
1. Аналіз поезій збірки «Листя трави».
2. Твір-асоціація на тему: «Я приймаю час беззастережно».
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Коментарі